Anna Šabatová u nás zakládala svobodu, ne komunismus

20. 06. 2010 17:57:20
Senátor Julínek pro server iDNES před několika dny řekl o Anně Šabatové v souvislosti s její kandidaturou na funkci ombudsmanky, že patří k lidem, „kteří v této zemi založili komunismus.“. O Anně Šabatové(!), té, která se narodila v roce 1951, jen o pět let dříve než Tomáš Julínek. O Anně Šabatové, která již v době svých vysokoškolských studií na počátku 70. let aktivně čelila nastupující normalizaci, organizovala letákovou akci k volbám a podílela se na šíření samizdatu. O Anně Šabatové, která za to byla odsouzena na tři roky nepodmíněně do opavské věznice a nemohla dostudovat. Prohlásil to o ženě, která mezi prvními podepsala Chartu 77 a později byla i její mluvčí, o matce, jejíž manžel Petr Uhl byl opakovaně vězněn komunistickým režimem a která se musela v těžkých podmínkách sama starat o živobytí pro své děti. Vzal si do úst Annu Šabatovou, která spolu s jinými po dlouhá léta trpělivě každodenní mravenčí prací bojovala za svobodu pro lidi této země, nakonec i pro Tomáše Julínka. Anna Šabatová byla spoluzakladatelkou Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných a po zatčení manžela nesla na svých bedrech vydávání Infochu (Informací o Chartě 77). Pracovala též ve Východoevropské informační agentuře, díky níž se celý svět mohl dovídat o tom, jak komunistický režim v Československu pošlapává základní lidská práva. O této Anně Šabatové Julínek prohlásil, že patří k zakladatelům komunismu a že je „představitelkou doby minulé. I když to byla disidentka.“
Tomas LangasekTomas LangasekJan Symon

Anna Šabatová ani po roce 1989 nesložila ruce do klína. Obhajobě lidských práv zasvětila svůj život i v režimu, který se snaží být demokratickým a svobodným. Ví totiž, že svoboda není nikdy navždy vybojována, že je neustále ohrožována. Byla za to i oceněna. V roce 1998 obdržela cenu OSN za obranu lidských práv, prezidentem Havlem jí byla udělena medaile za zásluhy. V současné době předsedá Českému helsinskému výboru, jedné z nejdéle působících nevládních organizací pro lidská práva u nás.

Teprve po roce 1989 mohla dostudovat, nejprve dokončila studia bohemistiky na pražské filozofické fakultě, později i teorii práva na brněnské fakultě právnické, od níž obdržela doktorát. Cenné a praktické zkušenosti pro ochranu práv občanů získala na místě nejpříhodnějším – v letech 2001 – 2007 byla zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla a pomohla mu tento úřad vybudovat z ničeho. Málokdo ví, že Otakar Motejl jí s důvěrou (nemusel!) svěřil polovinu své rozsáhlé agendy, v níž zcela samostatně jako ombudsmanka poskytovala pomoc zejména dětem, mládeži a lidem v sociálně obtížných situacích. Vím to já, měl jsem čest s ní a s doktorem Motejlem tehdy spolupracovat. To, jakou prestiž si úřad ombudsmana pod vedením Oty Motejla vybudoval, je i její velká zásluha. Pro právníka, zejména začínajícího, to byla zkušenost k nezaplacení a ke spolupráci s nimi se budu vždy hlásit jako ke své klíčové profesní formaci.

Senátor Julínek Annu Šabatovou osočil proto, že asi nechce, aby byla zvolena veřejnou ochránkyní práv, nástupkyní zesnulého Otakara Motejla. Uvědomuje si totiž, že právě její minulost a občanská statečnost ji k tomuto poslání předurčuje, a je proto třeba její nejsilnější stránku pošpinit. „I když to byla disidentka“ – tím se přiznal, že její minulost mu není neznámá.

Proto se musím ozvat proti nečestnému výpadu pana Julínka vůči této statečné a dobré ženě. Nevím, co dělal on v době, kdy Anna Šabatová pomáhala rozkládat předlistopadový režim se všemi riziky s tím spojenými. Snad se jí jen bojí, asi tuší, že svým životopisem, zkušenostmi a schopnostmi je silnou kandidátkou na uvolněné místo po Otakaru Motejlovi a že se bude obtížně vysvětlovat, proč on, případně jiní senátoři dali před Annou Šabatovou přednost jinému, nevýraznému kandidátu, kterého třeba strana potřebuje někam umístit.

Úřad ombudsmana potřebuje v čele silnou, respektovanou osobnost, schopnou zastat se sebevědomě a účinně obyčejných lidí před správními a vládními orgány. Protože nemá pravomoc něco zrušit nebo nařídit, stojí a padá s neformální autoritou jeho představitele. Jen tak může být schopen úředníky přesvědčit, že je třeba veřejnou správu vykonávat jinak, lépe, s větším respektem k potřebám a právům zejména těch nejslabších a nejzranitelnějších z nás. Kéž by zejména koaliční senátoři a poslanci našli odvahu takovou osobnost do funkce ombudsmana zvolit, i s vědomím, že bude mít na řadu věcí jiný názor.

Anna Šabatová, jak jsem ji poznal, by byla vynikající volbou. Má velké sociální cítění a k lidem přistupuje s důvěrou. Umí respektovat odlišné názory a nevidí svět černobíle. Není z těch, kteří o funkce stojí a lpí na nich pro požitky a prestiž s nimi spojené. Jde jí o věc, o ochranu lidí, zejména těch ne-mocných před přehlížením, profesní slepotou, nebo dokonce zvůlí státní moci. Její dosavadní život a její právní vědomí a cit jsou nejlepší kvalifikací pro tento úkol.

Tomáš Langášek

v letech 2001-2003 právník Kanceláře veřejného ochránce práv, nyní působí jako generální sekretář Ústavního soudu

Autor: Tomáš Langášek | neděle 20.6.2010 17:57 | karma článku: 16.63 | přečteno: 1682x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Libuše Palková

Claudio Magris

Jméno tohoto italského spisovatele je dnes už známo mnoha českým čtenářům díky tomu, že některé jeho knížky byly konečně přeloženy i do češtiny, ale v době kdy jsem o něm psala diplomovou práci, byl znám jenom nám italštinářům.

22.2.2019 v 21:33 | Karma článku: 9.83 | Přečteno: 390 | Diskuse

Martina Studzinská

Lidi, mluvme spolu

Znáte to. Máte fajn kamaráda a jednoho dne to přijde jako blesk z čistého nebe. Zabrousíte na ožehavé téma. Nejčastěji v tom bývá politika. Nebo globální oteplování či migranti.A je tady společné tabu.

22.2.2019 v 15:27 | Karma článku: 9.48 | Přečteno: 259 | Diskuse

David Dvořák

Česká pošta – sice nedoručujeme, zato zdražujeme ...

Management ČP bez náhrady propustit se zákazem práce ve státních firmách, řadové pracovníky losem rozdělit mezi fungující konkurenci.

22.2.2019 v 13:45 | Karma článku: 38.62 | Přečteno: 1341 | Diskuse

Pavel Hruban

Hráli jsme vám a vy jste netancovali

"Hráli jsme vám a vy jste netancovali, naříkali jsme a vy jste nelomili rukama." Takto charakterizuje Kristus chování svých posluchačů. Nechováme se stejně? Jeho slova jsou varováním i pro nás.

22.2.2019 v 12:12 | Karma článku: 9.46 | Přečteno: 368 | Diskuse

Libuše Palková

Biafra a my

Nevím kolik z vás tuší kde je Biafra a co to vlastně je. Stručně řečeno, Republika Biafra byl státní útvar existující v letech 1967 -1970 na jihovýchodě Nigérie potlačený federálními jednotkami. A jaké to má spojení s námi Čechy?

22.2.2019 v 11:02 | Karma článku: 14.64 | Přečteno: 959 |
Počet článků 1 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1682
generální sekretář Ústaního soudu ČR

Seznam rubrik

více

Najdete na iDNES.cz